Zasłony na oknie - Estetyka i oszczędność na ogrzewaniu
Loading page icon iDESCU

Zasłony na oknie - Estetyka oraz oszczędność na kosztach ogrzewania

Zasłony na oknie - Estetyka oraz oszczędność na kosztach ogrzewania

Oczywiście - estetyka przede wszystkim, wzory, kolory, przemiana wizualna wnętrza – to bez wątpienia najważniejsze i dobrze wszystkim znane cechy zasłon, firan czy rolet rzymskich.

Kto wie jednak o tym, że ta dekoracyjna zasłona jednocześnie ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz w sposób podobny jak ok. 5 cm warstwa styropianu? Zdobi i jednocześnie dociepla, a jej cena nie wzrosła o dziesiątki czy setki procent (jak ceny materiałów budowlanych). Również z montażem będzie łatwiej, niż z instalacją wspomnianego wyżej styropianu, a dodatkowo zasłonimy i ocieplimy nią zarówno okno (przez które ucieka bardzo dużo ciepła) jak i ścianę. Styropianu do szyby nie przykleimy... :)

Zasłona okna - dodatkowa izolacja ściany od wewnątrz

Okna domów oraz mieszkań montowane są w ścianach zewnętrznych, a więc ścianach narażonych bezpośrednio na działanie naszej kapryśnej aury. Jesienią, zimą oraz wczesną wiosną – w większości europejskiej strefy klimatycznej na dworze jest po prostu zimno… Przez ściany zewnętrzne ucieka najwięcej ciepła z pomieszczeń, to właśnie te ściany staramy się dodatkowo docieplać (tak od zewnątrz jak i od wewnątrz), aby zmniejszyć ucieczkę ciepła z pomieszczenia.

Odpowiednio zamontowana zasłona okienna może być świetnym elementem  dekoracyjnym i jednocześnie dodatkową, istotną izolacją dla zimnej ściany zewnętrznej.

W tym momencie na ustach czytelników naszego bloga pojawił się uśmiech – materiał grubości ok. milimetra „istotną izolacją” ściany zewnętrznej mieszkania?

Tajemnica sukcesu to dodatkowa tzw. pustka powietrzna…

Dla wtajemniczonych.

Pustka powietrzna - oszczędność ciepła dzięki zasłonom

Zjawisko dodatkowej izolacji dzięki wykorzystaniu właściwości zamkniętej warstwy powietrza wykorzystywane jest w wielu miejscach.

Zamknięte powietrze to bardzo dobry izolator, wykorzystywany np. w różnego rodzaju kubkach termicznych, termosach oraz właśnie ścianach zewnętrznych.

Zamontowana u góry sufitu i sięgająca do podłogi zasłona odgradza skutecznie cyrkulację powietrza znajdującego się pomiędzy oknem (ścianą zewnętrzną), a wnętrzem pomieszczenia, wytwarzając ok. 10 - 20 cm pustki powietrznej oddzielającej nas dodatkowo od zimna na zewnątrz.

Efekt izolacyjny 15 cm pustki powietrznej (o oporze cieplnym ok.0,18 m2*K/W) jest zbliżony do efektu izolacyjnego 5 cm warstwy styropianu (którego opór cieplny wynosi od 0,03 do 0,045 m2*K/W).

Jak zamontować zasłony i rolety rzymskie dla wytworzenia efektu dodatkowej izolacji powietrznej

Podstawową zasadą dla stworzenia efektywnej izolacji powietrznej jest ograniczenie przepływu powietrza w warstwie naszej pustki/poduszki powietrznej. Zadanie to jest więcej niż proste w przypadku ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu.

W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się zasłona umieszczona po obu stronach okna, zasłaniająca po rozsunięciu okno i jak największą część ściany (optymalnie – całą ścianę). Istotne jest zamontowanie jej jak najbliżej sufitu i nisko nad podłogą.

 

Do montażu zasłony jak najbliżej sufitu najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szyny KS. Dodatkową zaletą systemu KS jest równomierne ułożenie fałd zasłon, co sprawia że nasza „izolacyjna” dekoracja ściany będzie zarazem bardzo elegancka i estetyczna. Więcej o rozwiązaniu KS można zobaczyć na naszym wideo: Film "Demontaż i montaż zasłony na systemie KS"

Dla osiągnięcia dobrego efektu izolacji cieplnej ważne jest też poprawne zmierzenie wysokości zasłony szytej na wymiar, tak aby kończyła się nisko nad podłogą, na wysokości ok. 2 cm. Więcej na temat pomiaru zasłon szytych na zamówienie można obejrzeć w krótkim filmie instruktażowym: "Jak poprawnie określić wymiary zasłon szytych na zamówienie"

Dla tak dobranej i uszytej zasłony wystarczy ją tylko zaciągać na noc i rozsuwać na dzień i już możemy cieszyć się zarówno pięknym efektem wizualnym jak i poprawić izolacje cieplną pomieszczenia.

W przypadku grzejnika zamontowanego bezpośrednio pod oknem zastosowanie zasłony na całości (lub dużej części) ściany nie jest jednak wskazane. Ciepło wypromieniowywane przez grzejnik pozostawałoby bowiem zamknięte w naszej pustce powietrznej i osiągnęlibyśmy efekt odwrotny od zamierzonego.

W takiej sytuacji z nieocenioną pomocą przychodzi nam estetyczne i bardzo wygodne rozwiązanie, jakim jest roleta rzymska. Roletę rzymską instalujemy w płaszczyźnie okna (optymalnie dla efektu docieplającego - do sufitu), a zasłony umieszczamy po jej bokach. W ciągu dnia zarówno zasłony jak i roleta pozostają zsunięte i stanowią piękną dekorację ściany i okna. Na wieczór i noc – rozsuwamy obie te aranżacje, a nasz pokój zmieni nastrój na akcentowany przez zasłony i roletę. Co ważne - jednocześnie zmniejszymy straty ciepła i opłaty za ogrzewanie. Więcej o roletach rzymskich w krótkich filmach instruktażowych "Jak mierzyć okno pod rolety rzymskie"  , "Demontaż rolety rzymskiej" oraz wpisie blogowym: "Rolety rzymskie, montaż bez wiercenia"

Zasłona okna - ulga w budżecie domowym na rosnące ceny gazu, ceny prądu czy węgla

Oszczędzanie energii stało się po prostu koniecznością, problem z wysokim kosztem dogrzania pomieszczeń zimą dotyka w zasadzie wszystkie gospodarstwa domowe.
Dobrze wszystkim znana, spokojna zasłona przychodzi tu z pomocą niczym Bruce zmieniający się w Batmana, rozsuwając nocą skrzydła i chroniąc nas przed zimnem...

Pobierz app iDESCU

Pobierz app iDESCU

Dzięki naszej bezpłatnej aplikacji

dobierzesz dekorację do swojego wnętrza, zobaczysz wszystko na zdjęciu własnego okna.


Sklep internetowy

Sklep internetowy

Nie potrzebujesz wizualizacji, wolisz kupować bardziej tradycyjnie? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Pobierz BEZPŁATNĄ app iDESCU i stwórz na ekranie smartfona swoją unikalną dekorację okienną.

To bardzo łatwe, robisz zdjęcie okna, aplikacja nałoży na nie zasłonę, firanę, roletę... I już widzisz, czy dany kolor pasuje do reszty pomieszczenia, czy dany wzór materiału komponuje się z innymi jego elementami.

Wizualizujesz, ale to nie wszystko, stworzone dekoracje możesz też u nas zamówić, uszyjemy je na wymiar i dostarczymy kurierem.

Wybór należy do Ciebie.

Pobierz APP iDESCU

Pobierz APP iDESCU

Sklep internetowy