Maskownica karnisza sufitowego - zabudowa karnisza, listwa maskująca karnisz.
Loading page icon iDESCU

Maskownica do karnisza - perfekcyjne dopełnienie dekoracji okna

Maskownica do karnisza - perfekcyjne dopełnienie dekoracji okna

Kiedy przydaje się listwa przysufitowa?

Bez wątpienia zastosowanie zabudowy karnisza sufitowego dodaje całemu pomieszczeniu bardziej eleganckiego charakteru. Widoczne gołym okiem elementy konstrukcyjne i montażowe sprawiają czasem, że wnętrze wygląda na niedokończone, surowe lub wręcz mało przytulne. Jeśli i Ty odnosisz takie wrażenie, patrząc na aranżację okna w salonie lub innym pomieszczeniu swojego domu - warto coś z tym zrobić... A najlepiej - zadbać o wykonanie zabudowy karnisza na etapie prac wykończeniowych lub malarskich.

Sprawdzonym rozwiązaniem są tzw. listwy przysufitowe, które na dobrą sprawę spełniają podobną funkcję, co te montowane na styku posadzki i ściany. Zadaniem blendy maskującej, zamontowanej przy karniszu, jest zasłonięcie tego nie zawsze miejsca, w którym firana jest podwieszona do drążka karnisza przy pomocy żabek lub haczyków. Przeznaczeniem listwy maskującej jest zatem poprawa aranżacji pomieszczenia, a w szczególności jego strefy przyokiennej.

Dość podobny efekt ukrycia elementów montażowych (żabek itp.)  możemy osiągnąć stosują falbankę materiałową, wypuszczaną do góry firanki lub zasłony. Jest to częste rozwiązanie, stosowane jeżeli nad oknem nie została zamontowana listwa maskująca karnisz i nie planujemy remontu (więcej o wykończeniach górnych zasłon i firan - patrz: "Jak marszczyć firany i zasłony? Skuteczne i proste rozwiązania.")

Listwa do zabudowy karnisza przyda się zarówno w przypadku klasycznego karnisza drążkowego, jak i w przypadku coraz bardziej popularnych systemów szynowych. I tak np. szynowy system KS stanowi z pewnością bardziej eleganckie rozwiązanie, niż karnisz tradycyjny, ale wciąż może negatywnie wpływać na spójność wystroju pomieszczenia.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie maskownicy szyny sufitowej, wyeksponowana na niej firana lub zasłona do salonu zyska jeszcze bardziej elegancki wyraz. To stosunkowo prosty sposób na to, aby nadać luksusowy charakter i niepowtarzalny klimat każdemu wnętrzu. I to niezależnie od tego, czy faktycznie jest ono wykończone przy wykorzystaniu drogich materiałów, czy też tych trochę bardziej budżetowych...

O czym pamiętać, montując blendę maskującą?

Aby osłona karnisza spełniła swoją funkcję, czyli zamaskowała ten element i poprawiła estetykę aranżacji okna, powinna zostać zamontowana we właściwy sposób. Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek montażowych przygotowanych na bazie doświadczeń naszych klientów. Zapoznaj się z tym zanim przystąpisz do pracy, a efekt na pewno będzie fenomenalny.

Chociaż szerokie blendy wyglądają bardzo ciekawie, mogą sprawiać problemy w codziennym użytkowaniu. Zadbaj o to, aby wybrana przez Ciebie maskownica cechowała się taką szerokością, która nie utrudni wieszania firany. Najlepsza wysokość listwy sufitowej to od 10cm do 15cm, jest to wysokość przy której wygodnie operujemy ręką pod blendą.

  • Aby móc swobodnie manewrować ręką pod blendą podczas zapinania żabek, zachowaj co najmniej 10 centymetrowy odstęp między maskownicą a karniszem oraz 10 centymetrowy odstęp od karnisza do ściany. W przypadku karnisza podwójnego powinien on być jeszcze większy. Wygodna odległość do zamontowania listwy sufitowej od ściany to odległość 20cm-25cm. Karnisz natomiast montujemy pośrodku tej odległości, tak aby fałdy firan i zasłon układały się swobodnie, nie uciskane przez blendę bądź ścianę.

  • Jeśli zamierzasz powiesić firanę do salonu na systemie KS, musisz wziąć pod uwagę dodatkowy czynnik: ułożenie materiału w plisy. Im większe fałdy materiału, tym większa musi być przerwa między blendą maskującą a karniszem. Najczęściej wystarczające okazuje się oddalenie tych elementów od siebie na ok. 25 cm, ale musisz dopasować to do własnej aranżacji okna. Co się stanie, jeśli odstęp będzie za mały? Materiał będzie nienaturalnie ściśnięty u góry, przez co cały projekt straci na estetyce. A jako że listwa przysufitowa spełnia głównie funkcję dekoracyjną, jej montaż nie będzie skutkować takim efektem, na jakim Ci zależało.

Niebanalna alternatywa dla klasycznej maskownicy karnisza

Nie masz możliwości zamontowania listwy sufitowej? Nie oznacza to, że musisz pozostać przy widocznym karniszu, który nie współgra z estetyką wnętrza. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni sposób upięcia firan i zasłon do pokoju. A mówiąc odpowiedni, mamy na myśli taki, który zasłania żabki i nadaje aranżacji okna dekoracyjny charakter.

Aby osiągnąć taki efekt, możesz wybrać firankę z taśmą marszczoną wszytą kilka centymetrów niżej niż zazwyczaj. W rezultacie tuż nad marszczeniem pozostanie tzw. ryszka, czyli niewielka falbanka materiału, która bez problemu zasłoni metalowe elementy służące do upięcia firany czy zasłony.

Więcej inspiracji dotyczących tego, jak efektownie upiąć firanę do salonu, znajdziesz w naszym artykule: Jak marszczyć firany i zasłony? Skuteczne i proste rozwiązania. Zobacz, czy któryś z naszych pomysłów wpadnie Ci w oko!

Częstym problemem, jaki zgłaszali nam nasi klienci było:

"dobre dekoracje okien nie są tanie, jest tyle możliwości, a ja nie potrafię wyobrazić sobie ich na moim oknie, co pasuje najlepiej?"
To nareszcie jest proste, dzięki naszej bezpłatnej app iDESCU.
W aplikacji, na zdjęciu Twojego okna (wykonanym smartfonem) zobaczysz jak się będą prezentować różne dekoracje i materiały zasłon na Twoim własnym oknie. Istnieje też opcja zamówienia "stworzonych" aranżacji bezpośrednio z aplikacji, uszyjemy je na wymiar.
Więcej o aplikacji w zakładce APP IDESCU oraz krótkim video poniżej.

 

Zapraszamy również do naszych salonów stacjonarnych w Ostrowie Wlkp. i Krotoszynie

Pobierz app iDESCU

Pobierz app iDESCU

Dzięki naszej bezpłatnej aplikacji

dobierzesz dekorację do swojego wnętrza, zobaczysz wszystko na zdjęciu własnego okna.


Sklep internetowy

Sklep internetowy

Nie potrzebujesz wizualizacji, wolisz kupować bardziej tradycyjnie? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Pobierz BEZPŁATNĄ app iDESCU i stwórz na ekranie smartfona swoją unikalną dekorację okienną.

To bardzo łatwe, robisz zdjęcie okna, aplikacja nałoży na nie zasłonę, firanę, roletę... I już widzisz, czy dany kolor pasuje do reszty pomieszczenia, czy dany wzór materiału komponuje się z innymi jego elementami.

Wizualizujesz, ale to nie wszystko, stworzone dekoracje możesz też u nas zamówić, uszyjemy je na wymiar i dostarczymy kurierem.

Wybór należy do Ciebie.

Pobierz APP iDESCU

Pobierz APP iDESCU

Sklep internetowy