Jak prać zasłony - szybki poradnik krok po kroku - iDESCU
Loading page icon iDESCU

Jak prać zasłony -szybki poradnik krok po kroku

Jak prać zasłony - Poradnik krok po kroku i najlepsze metody

Wraz z nadejściem marca czujemy, że wiosna zbliża się coraz szybciej. To czas, kiedy natura budzi się do życia, a my, inspirowani tą energią, pragniemy odświeżyć nasze otoczenie. W trakcie wiosennych porządków, warto też zwrócić uwagę nasze dekoracje okienne i również im nadać błysku świeżości.

Wnętrza naszych domów zawsze wyglądają piękniej, gdy zdobią je piękne i czyste zasłony i firany.

Zasłony w salonie to ważny element dekoracyjny, który nadaje charakteru i stylu pomieszczeniu.

Aby utrzymać zasłony w czystości i zachować ich piękno, ważne jest raz na jakiś czas ich prawidłowe odświeżenie - pranie. Dlatego w tym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak prać zasłony, aby osiągnąć najlepsze efekty, a zarazem aby czynność ta była dla nas stosunkowo mało absorbująca...

Dlaczego pranie zasłon jest ważne?

Zasłony w naturalny sposób filtrują powietrze, jakim oddychamy w naszych domach i mieszkaniach. A niestety z reguły nie jest to  czyste „alpejskie” powietrze, środowisko mamy zanieczyszczone. Tak więc na zasłonach osadzają się kurz, różnego rodzaju pyły, sierść zwierząt domowych i inne zanieczyszczenia, unoszące się w powietrzu. Dzięki temu nie dostają się one do naszych płuc, ale tak jak z każdym filtrem – możliwości filtracji zasłon też są ograniczone.

Regularne pranie zasłon pomaga usunąć te zanieczyszczenia, co przyczynia się do utrzymania czystego i zdrowego środowiska w naszych domach. Czyste zasłony zmniejszają skłonność do alergii u osób wrażliwych na alergeny.

Pranie zasłon odświeża tkaniny, usuwa nieprzyjemne zapachy i przywraca im blask i świeżość.
Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, opisującą w kilku krokach jak należy poprawnie odświeżyć zasłony. Powinna być przydatna dla większości rodzajów zasłon, jakie występują w naszych domach.

1. Usuń obciążniki z zasłon (jeżeli są włożone w zasłony)

Przed praniem zasłon do salonu, koniecznie należy wyjąć obciążniki, umieszczone w dolnych rogach tkaniny (umieszczone są w specjalnie uszytych kieszonkach i układają dół materiału), po to, aby podczas prania nie uszkodziły tkaniny zasłonowej.

2. Złóż zasłony w większą "kostkę"

Złóż zasłony w kostkę, nie wkładaj ich do pralki „byle jak”, tak aby były mniej pogniecione jak wyjmiesz je z pralki. Poniżej - krótki filmik jak odpowiednio składać zasłony przed włożeniem do pralki.

3. Wybierz odpowiedni program prania zasłon

Zasłony zazwyczaj można prać w pralce, ale ważne jest, aby wybrać odpowiedni program prania. Zalecamy używanie delikatnego cyklu prania. Sugerujemy, aby wybrać niską temperaturę wody (max30stopni), by uniknąć skurczenia się lub uszkodzenia tkaniny zasłonowej i nie odwirowujemy mocno tkaniny,

4. Delikatne pranie zasłon - wybierz delikatny detergent

Wybierz łagodny detergent do prania zasłon do salonu lub sypialni. Unikaj używania detergentów zawierających wybielacze lub silne substancje chemiczne, które mogą uszkodzić kolor lub strukturę tkaniny. Możesz również rozważyć użycie specjalnych detergentów do prania delikatnych tkanin zasłonowych.

5. Razem z zasłonami nie umieszczaj w pralce innego prania

Zaleca się pranie zasłon oddzielnie od innych ubrań i tekstyliów. Może to pomóc uniknąć przypadkowego uszkodzenia zasłon przez zaczepienie ich na guziki lub zamek błyskawiczny innych ubrań. Dodatkowo pamiętajmy, że zasłony mają dość dużą powierzchnię materiału i jeżeli będziemy je prać w pralce wypełnionej innymi rzeczami to się po prostu pogniotą.

6. Delikatne odwiruj i wysusz zasłony

Po zakończeniu cyklu prania, wybierz delikatne wirowanie lub niską prędkość wirowania, aby uniknąć zgniotów. Można nawet powiesić zasłony wilgotne, bez większego odwirowywania, najlepiej zasłony suszą się wisząc w powietrzu (odradzamy używania suszarki bębnowej). Niektóre tkaniny można prasować, należy jednak pamiętać, że najlepiej prasować na lewej stronie tkaniny i warto najpierw sprawdzić (na małym odcinku) jak zachowuje się materiał, czy żelazko nie jest za gorące.

7. Unikaj bezpośredniego działania słońca

Jeśli suszysz zasłony na zewnątrz, staraj się unikać bezpośredniego działania intensywnego słońca. Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie koloru tkanin.

8. Prasowanie zasłon

Jeśli Twoje zasłony wymagają prasowania, upewnij się, że masz odpowiednią temperaturę na żelazku dla danej tkaniny. Jeśli jest to możliwe, prasuj zasłony na lewej stronie tkaniny lub użyj specjalnej osłony, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu żelazka z materiałem. Delikatnie prasuj zasłony, unikając zbyt dużego nacisku, aby nie uszkodzić tkaniny. Pamiętaj są tkaniny, których nie prasujemy ponieważ mają duży wskaźnik kurczliwości!

9. Profesjonalne pranie i czyszczenie

Jeśli masz zasłony wykonane z delikatnych tkanin lub ozdobione haftem, koronką czy innymi szczegółami, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy do prania i czyszczenia zasłon. Profesjonaliści wiedzą, jak odpowiednio zająć się różnymi rodzajami tkanin i są w stanie skutecznie usunąć plamy z zasłon i odpowiednio je odświeżyć.

Wiosna to czas odnowy, zarówno dla natury, jak i dla naszych domów. Czyste, pachnące zasłony mogą stanowić piękny akcent w tej wiosennej metamorfozie. Nie zapominajmy, że nasze otoczenie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój, dlatego warto zadbać o każdy detal. Pranie zasłon to jedno z tych prostych, ale istotnych działań, które mogą sprawić, że nasze wnętrza będą emanować świeżością i czystością przez dłuższy czas.

Jak każdy materiał tak i nasze zasłony wyblakną jednak z czasem, czy to w rezultacie prania czy w efekcie działania promieni słonecznych - są przecież narażone na bezpośrednią operację słońca. Tak więc co 2-3 lata (maksymalnie kilka lat) zalecamy wymianę zasłon na nowe.

Szczególnie jeżeli chcemy, aby nasze wnętrze było ciągle modne i ciekawe, nic bowiem tak nie odmienia wystroju jak nowy kolor lub wzór zasłony. Zawieszenie nowych zasłon jest po prostu najszybszym i stosunkowo mało kosztownym "remontem" dla naszego salonu, zmieni go nie do poznania...

Aplikacja do wizualizacji nowych zasłon na zdjęciu własnego okna

Dla osób zastanawiających się nad tym, jak nowe zasłony będą wyglądać w salonie - polecamy naszą aplikację iDESCU. W bezpłatnej app iDESCU moża zobaczyć na zdjęciu własnego okna wizualizacje różnych materiałów i aranżacji okiennych. Więcej o aplikacji iDESCU w zakładce APP IDESCU oraz krótkim filmie prezentującym możliwości aplikacji:"Jak korzystać z aplikacji iDESCU, zaprojektować firany, zasłony, rolety"

Zapraszamy również do naszych salonów stacjonarnych w Ostrowie Wlkp. i Krotoszynie

Pobierz app iDESCU

Pobierz app iDESCU

Dzięki naszej bezpłatnej aplikacji

dobierzesz dekorację do swojego wnętrza, zobaczysz wszystko na zdjęciu własnego okna.


Sklep internetowy

Sklep internetowy

Nie potrzebujesz wizualizacji, wolisz kupować bardziej tradycyjnie? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Pobierz BEZPŁATNĄ app iDESCU i stwórz na ekranie smartfona swoją unikalną dekorację okienną.

To bardzo łatwe, robisz zdjęcie okna, aplikacja nałoży na nie zasłonę, firanę, roletę... I już widzisz, czy dany kolor pasuje do reszty pomieszczenia, czy dany wzór materiału komponuje się z innymi jego elementami.

Wizualizujesz, ale to nie wszystko, stworzone dekoracje możesz też u nas zamówić, uszyjemy je na wymiar i dostarczymy kurierem.

Wybór należy do Ciebie.

Pobierz APP iDESCU

Pobierz APP iDESCU

Sklep internetowy