Jak prać rolety rzymskie, firanki, zasłony - iDESCU
Loading page icon iDESCU

Jak prać rolety rzymskie, firanki, zasłony?

Jak prać rolety rzymskie, firanki, zasłony?

Zanim przystąpimy do prania rolety rzymskiej najpierw musimy ją zdemontować. Metoda demontażu nie jest zbyt skomplikowana, a w jej zrozumieniu na pewno pomoże krótki film, jaki przygotowaliśmy specjalnie w tym celu.

Demontaż rolety rzymskiej

Aby przygotować materiał rolety do prania wystarczy rozwinąć roletę na oknie, rozwiązać sznurki znajdujące się na dole rolety od wewnętrznej stron i zdecydowanym ruchem odczepić materiał rolety od mechanizmu sterującego, do którego przyczepiona jest na rzepie.  Następnie należy usunąć szprosy (usztywnienie) które znajdują się w jej tunelach, a także listwę obciążeniową z dołu rolety. Jeśli jednocześnie zdejmujemy rolety z kilku okien, dobrze jest posegregować wszystkie elementy, by uniknąć pomyłki przy ponownym ich montowaniu. W ten sposób sprawnie ponownie zamontujemy na oknie nasze dekoracje.

Pranie materiału rolety rzymskiej

Teraz pozostaje tylko kwestia odpowiedzi na pytanie, jak prać rolety rzymskie? Czy można prać je w pralce? Można, jeśli mamy pewność, że materiał z którego uszyta została roleta nadaje się do prania mechanicznego. Jeżeli jest to bawełna, czy poliester możemy śmiało skorzystać z pralki.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie materiały nadają się do odświeżania w pralce. W przypadku niektórych materiałów rolet rzymskich pozostaje nam do zastosowania wyłącznie pranie chemiczne. Zawsze jeżeli mamy wątpliwości, jak prać dany materiał, powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na metce. Jeżeli metka z oznaczeniami sposobu konserwacji tkaniny nie została wszyta w roletę rzymską, zasłonę czy firanę (częsty przypadek) pozostaje nam dopytanie sprzedawcy o zasady prania naszych dekoracji okiennych.

Aby zadbać o kondycję materiału naszej rolety dobrze jest przed włożeniem do pralki złożyć ją w kostkę a następnie prać w temperaturze 30⁰C. Tak niska temperatura jest z reguły całkowicie wystarczająca dla doczyszczenia materiału rolet. Dla większości tkanin można również włączyć tryb wirowania, też na najniższych obrotach, tak aby jak najmniej pognieść tkaninę.

Jeśli materiał, z którego wykonana jest roleta rzymska ma wyjątkowo delikatną strukturę  i obawiamy się o jej uszkodzenie w czasie prania mechanicznego, jak najbardziej można wyprać ją ręcznie. Pamiętajmy jednak o dobraniu odpowiedniej temperatury wody i środka piorącego. Może to być, np. płyn do prania tkanin, który na pewno świetnie poradzi sobie z zabrudzeniami lub oczywiście proszek do prania. Po wysuszeniu rolety, jeśli materiał tego potrzebuje, należy ją wyprasować dopasowując temperaturę żelazka do rodzaju tkaniny. Tak wypraną i wyprasowaną (w miarę potrzeby) roletę można zawiesić z powrotem na okno. W tym celu należy wykonać wszystkie czynności z demontażu (film), tyle że w odwrotnej kolejności…

Czysta biel, bez szarości i zagnieceń, czyli jak prać i suszyć firanki?

Zdarza się, że mimo dużego wysiłku i zaangażowania z naszej strony włożonego w proces prania firan, nie jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego. Jak prać firanki, by zachwycały swoją świeżością? Istotne jest podjęcie wstępnych czynności, które są niezbędne do uzyskania zadawalającego rezultatu.

Warto rozpocząć od namoczenia firan, szczególnie wtedy, gdy są one mocno zabrudzone, np. od tłuszczu, czy dymu tytoniowego. Do wody o temperaturze 30 – 40 ⁰C można dodać płyn do mycia naczyń lub sodę oczyszczoną, co skutecznie powinno usunąć trwałe zabrudzenia, czynność tę można powtórzyć przy mocno zabrudzonych firanach. Natomiast jeśli firanki nie są mocno brudne, można ograniczyć się do namoczenia ich w ciepłej wodzie, bez dodatku środków chemicznych. To wstępne namaczanie powinno trwać minimum godzinę.

Czy firanki można prać w pralce? Jak najbardziej, można firany prać w pralce. Pamiętajmy jednak o właściwej temperaturze, czyli z przedziału 30–40⁰C oraz o nastawieniu optymalnego programu do prania. Najlepiej wybrać program do prania tkanin delikatnych. Wybierając detergent do prania firan, zalecane jest użycie delikatnego środka piorącego, ekologicznego, takiego, który nie uszkodzi struktury materiału, z którego uszyta jest firana.

Zaleca się co najwyżej delikatne odwirowanie firan, ponieważ przy intensywnym wirowaniu mogą się one pognieść. Pozostaje jeszcze kwestia: jak suszyć firanki? Otóż, dobrym rozwiązaniem jest powieszenie ich wilgotnych na karniszach lub szynach. W  niektórych firanach u dołu znajduje się wszyty na stałe obciążnik, dzięki niemu całość układa się precyzyjnie i harmonijnie, a wilgotne firanki dodatkowo będą przez obciążnik rozprostowane.

Kilka sposobów na to, jak prać i czyścić zasłony?

Często klienci pytają: jak prać i czyścić zasłony oraz jak często je prać?

Proces demontażu zasłony z karnisza i przygotowania jej do prania jest procesem zdecydowanie prostszym niż przypadku rolety rzymskiej. Jednak dla osób mających wątpliwości w tym zakresie przygotowaliśmy krótki film, który prezentuje główne czynności związane z demontażem zasłon i przygotowaniem materiału do włożenia do pralki.

Większość materiałów zasłonowych można prać w pralce, pamiętając o dobraniu delikatnych środków piorących, a także o ustawieniu programu do prania do tkanin delikatnych. Maksymalna temperatura prania zasłon to z reguły 30⁰C, przy wyższych ryzykujemy skurczenie się tkaniny.

Są jednak materiały których nie można prać w pralce, należy je czyścić chemicznie, mają one charakterystyczne oznaczenie „P”.
W razie wątpliwości – zapytajmy sprzedawcy, jaki rodzaj prania jest odpowiedni dla materiału z którego są wykonane nasze zasłony.

Piorąc lub czyszcząc zasłony należy pamiętać o usunięciu metalowych elementów, tak zwanych obciążników, które często są wszyte w rogach zasłon. Należy je wyjąć, ponieważ w trakcie prania mogą uszkodzić materiał zasłon. Odwirowanie zasłon wykonujemy podobnie jak firan – wyłącznie na najniższych obrotach pralki.

 

Jak suszyć zasłony?

Najlepiej jest jeszcze wilgotne zasłony powiesić na oknie. Nie suszymy ich w suszarce bębnowej, tkanina może się skurczyć i zasłony po założeniu na okno będą zbyt krótkie. Sprawdzoną metodą jest powieszenie jeszcze wilgotnych zasłon na oknie, taki sposób postępowania jest bezpieczny dla tkaniny.

Pranie rolet rzymskich, firan i zasłon raczej nie należy do naszych ulubionych zajęć domowych. Jednak  porady zawarte w artykule powinny sprawić, że czynność ta stanie się łatwiejsza i nie powinna już nikomu sprawiać większego problemu. Stosując się do zawartych w artykule porad zmniejszamy też ryzyko błędu w procesie odświeżania naszych aranżacji okiennych, błędu który mógłby skutkować skurczeniem lub nawet zniszczeniem materiału…

Zapraszamy również do naszych salonów stacjonarnych w Ostrowie Wlkp. i Krotoszynie

Pobierz app iDESCU

Pobierz app iDESCU

Dzięki naszej bezpłatnej aplikacji

dobierzesz dekorację do swojego wnętrza, zobaczysz wszystko na zdjęciu własnego okna.


Sklep internetowy

Sklep internetowy

Nie potrzebujesz wizualizacji, wolisz kupować bardziej tradycyjnie? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Pobierz BEZPŁATNĄ app iDESCU i stwórz na ekranie smartfona swoją unikalną dekorację okienną.

To bardzo łatwe, robisz zdjęcie okna, aplikacja nałoży na nie zasłonę, firanę, roletę... I już widzisz, czy dany kolor pasuje do reszty pomieszczenia, czy dany wzór materiału komponuje się z innymi jego elementami.

Wizualizujesz, ale to nie wszystko, stworzone dekoracje możesz też u nas zamówić, uszyjemy je na wymiar i dostarczymy kurierem.

Wybór należy do Ciebie.

Pobierz APP iDESCU

Pobierz APP iDESCU

Sklep internetowy