Jak marszczyć firany i zasłony? Skuteczne i proste rozwiązania
Loading page icon iDESCU

Jak marszczyć firany i zasłony? Skuteczne i proste rozwiązania

Jak marszczyć firany i zasłony? Skuteczne i proste rozwiązania

...najczęstszym kryterium jakim się kierujemy jest ich kolor lub deseń. Warto jednak pamiętać, że chcąc uzyskać estetyczną i elegancką dekorację okien, należy skupić się również na ekspozycji, a więc sposobie ułożenia naszych firanek i zasłon. Do najpopularniejszych form modelowania ich należy marszczenie tkaniny.

W jaki sposób marszczyć firany?

Odpowiednie marszczenie firan i zasłon jest możliwe do wykonania na wiele sposób. Najbardziej standardową formą jest marszczenie za pomocą taśmy marszczącej z zachowaniem proporcji min. 1:2. Sprawi to, że materiał na dole firany będzie się dobrze układał, nie powodując nieestetycznego rozchodzenia się fałd. Taśma, na której wykonywane są marszczenia, musi zostać wymodelowana w sposób równomierny i staranny, a wszystkie jej marszczenia powinny być symetryczne.

Do najpopularniejszych form marszczenia firan i zasłon przy użyciu różnych materiałów należą:

marszczenia na taśmie – dzięki temu rozwiązaniu firana lub zasłona nie przesuwa się i nie zmienia swojego ułożenia nawet po praniu, a jednocześnie pięknie prezentuje się na oknie, ma swoje stałe umarszczenie.

marszczenia na taśmie typu „wave” – innowacyjny system (KS) marszczenia przystosowany do specjalnych listew. Taśma „wave” powoduje ułożenie tkaniny w równomierne fale. Dzięki zastosowaniu sznurka, utrzymującego kształt w szynach systemu, , podczas rozsuwania bądź zsuwania firan, fałdy pozostają w idealnej formie.  

marszczenia na przelotkach – wykonywane najczęściej na karniszach rurkowych. Przelotki to kółka wszyte/wpięte w materiał z którego wykonujemy dekorację. Kółka te nasuwamy na karnisz i dowolnie marszczymy. Niestety przy tego typu kompozycji musimy zdjąć cały karnisz, żeby zamontować naszą firankę czy zasłonę.

marszczenie na taśmie „szelkowej” – zastosowanie tej taśmy powoduje podobne ułożenie tkaniny jak na przelotkach. Jest jednak bardziej estetyczne i eleganckie. Podobnie tutaj musimy zdjąć karnisz, żeby powiesić kompozycję okienną.

marszczenia na szelkach – wykonywane jest za pomocą wszywanych do firan lub zasłon specjalnych szelek z materiału. I w tym przypadku musimy zdjąć karnisz do montażu, wyjątkiem jest gdy, szelki są szyte w formie kokardek zawiązywanych na karniszu.

Marszczenie zasłon i firan upiętych na żabkach? Jak zrobić to estetycznie

Chcąc, aby marszczenie zasłon i firan upiętych na żabkach wyglądało estetycznie i elegancko, warto pamiętać, że marszczenie powinno być wykonane symetrycznie.

W tym celu należy zmarszczyć taśmę w taki sposób, aby załamania tkaniny były w równej odległości ( oczywiście kupując firanki w dobrym sklepie będą one już zmarszczone i wyprasowane – gotowe do powieszenia). Najbardziej estetycznym układem jest upięcie żabek co ok. 10 cm. W przeciwnym razie nadmiar elementów będzie wprowadzał chaos w kompozycji, natomiast niedobór żabek sprawi, że tkanina zacznie się nieestetycznie uginać.

Istnieje także możliwość wykonania aranżacji okiennej z całkowitym zakryciem żabek. Wówczas wystarczy wszyć taśmę nieco niżej w firankę lub zasłonę, a u góry wypuścić tzw. ryszkę. Ta mała falbanka wielkości ok. 3-6 cm pozwala w całości ukryć metalowe elementy.

Rodzaje taśm marszczących

Na rynku jest wiele różnych taśm marszczących. My proponujemy Państwu ze względu na sposób układania i tworzenia kształtów, takie rodzaje taśm marszczących:

kontrafałda – pozwala na tworzenie symetrycznych zakładek w równych odstępach co kilka cm. Ten rodzaj taśmy gwarantuje najbardziej regularne marszczenie firan i zasłon;

plisa - inaczej zwana ołówkową. Jest to najpopularniejsza taśma stosowana przy różnego rodzaju marszczeniach tkanin. Charakteryzuje się równym plisowaniem w stosunku 1:2 lub 1:2,5. a nawet 1:3, w zależności od naszej potrzeby (więcej na ten temat)

·smok – taśma o regularnym marszczeniu, wyglądająca jak ząbki suwaka zachodzące na siebie naprzemiennie. Stosunek jej marszczenia wynosi 1:2 lub 1:2,5.

Co zamiast marszczenia firan? Nowoczesne alternatywy

Marszczenie firan lub zasłon, mimo iż jest wymagające to stanowi piękną dekorację okienną. Jednak dla osób, które preferują nieco bardziej nowoczesną aranżację, dostępne są inne alternatywy. Należą do nich m.in.:

rolety rzymskie – mogą być wykonane z jednego materiału lub kilku połączonych ze sobą. Działają na zasadzie składania się materiału w formie harmonijki, dzięki fiszbinom, które umożliwiają równomierne układanie się tkaniny. Mogą być zamontowane na mechanizmie umożliwiającym podnoszenie rolety lub w formie ozdobnej zamontowanej na oknie. Film Jak poprawnie wykonać pomiar rolety rzymskiej

panele i ekrany – wykonane są z tkaniny w wielu wzorach i kolorach, która u dołu obciążona jest listewką usztywniającą panel. Specjalny karnisz umożliwia szybkie i łatwe zmiany położenia kompozycji.

Aplikacja do zamawiania firan, zasłon, rolet i paneli na tle zdjęcia okna

Miło nam poinformować, że nasza aplikacja iDESCU została już umieszczona do pobrania zarówno dla telefonów z systemem Android jak i iOS. Pozwala ona na szybkie tworzenie wizualizacji zasłon, firan, rolet rzymskich czy paneli na tle zdjęcia własnego okna. Więcej o aplikacji w zakładce APP IDESCU oraz krótkim video prezentującym jej możliwości: "Jak korzystać z aplikacji iDESCU, zaprojektować i zamówić firany, zasłony, rolety"

Zapraszamy również do naszych salonów stacjonarnych w Ostrowie Wlkp. i Krotoszynie

Pobierz app iDESCU

Pobierz app iDESCU

Dzięki naszej bezpłatnej aplikacji

dobierzesz dekorację do swojego wnętrza, zobaczysz wszystko na zdjęciu własnego okna.


Sklep internetowy

Sklep internetowy

Nie potrzebujesz wizualizacji, wolisz kupować bardziej tradycyjnie? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Pobierz BEZPŁATNĄ app iDESCU i stwórz na ekranie smartfona swoją unikalną dekorację okienną.

To bardzo łatwe, robisz zdjęcie okna, aplikacja nałoży na nie zasłonę, firanę, roletę... I już widzisz, czy dany kolor pasuje do reszty pomieszczenia, czy dany wzór materiału komponuje się z innymi jego elementami.

Wizualizujesz, ale to nie wszystko, stworzone dekoracje możesz też u nas zamówić, uszyjemy je na wymiar i dostarczymy kurierem.

Wybór należy do Ciebie.

Pobierz APP iDESCU

Pobierz APP iDESCU

Sklep internetowy