Jak dobrze dobrać firankę - iDESCU
Loading page icon iDESCU

Jak dobrze dobrać firankę

Jak dobrze dobrać firankę

Odpowiedni dobór firany w dużym stopniu wpływa na charakter pomieszczenia, świetnie podkreśli styl, jaki chcemy mu nadać. W przypadku firanki możemy w tym celu wykorzystać cały szereg środków dekoracyjnych, istotne są odpowiednie dobranie wzoru, rodzaju tkaniny, sposobu upięcia, rodzaju marszczenia - wymieniając tylko najważniejsze. Dodatkowo dobierając firankę należy pamiętać o tym, że musi ona odpowiednio współgrać z zasłoną.[więcej o zasłonach]

Niestety w wielu naszych mieszkaniach i domach ciągle jeszcze „moc przemiany wnętrza” delikatnej firanki nie jest właściwie wykorzystywana. Osiągnięcie wymarzonego efektu zależne jest bowiem od szeregu czynników. Nie jest to jednak zadanie trudne, postaramy się w nim pomóc, systematyzując główne zagadnienia, tak aby firana doskonale komponowała się i podkreślała styl naszej aranżacji.

Głównym kryterium, decydującym o wyborze firany, jest rodzaj pomieszczenia, które zamierzamy urządzać. Inne dekoracje okienne zastosujemy do salonu, odmienne do sypialni, a zupełnie inne do kuchni.

Jak dobrać firanki do salonu i pokoju dziennego?

Salon to wyjątkowe miejsce każdego domu i mieszkania. To tutaj z reguły spędzamy nasz wolny czas, odpoczywamy, relaksujemy się. To jednocześnie miejsce reprezentacyjne, w którym przyjmujemy naszych gości. Tak więc wybór odpowiednich firanek do salonu jest zadaniem podwójnie ważnym.

Duże salony

W dużych salonach i pokojach dziennych wybór pasujących firan mamy bardzo szeroki. Sprawdzą się w nich długie firany, które nadadzą wnętrzu elegancji, jak i krótkie firanki, które możemy zastosować jeżeli dół okna jest zasłonięty przez kanapę lub inne stojące meble. Wzory na tych firanach – to w dużym stopniu rzecz gustu i dopasowania do innych elementów dekoracyjnych pomieszczenia, a także aktualnie panującej mody.

Na całość aranżacji firanek w salonie istotny wpływ ma również zastosowany rodzaj upięcia i umarszczenia. W nowoczesnych i loftowych wnętrzach stosujemy firany proste, z delikatnymi wzorami (lub bez wzoru). W salonach bardziej klasycznych lub urządzonych w stylu prowansalskim wprowadzamy dodatkowo różnego rodzaju podpięcia i falbanki, a przeważającymi wzorami stają się zdobienia kwiatowe.

Umarszczenie firany ma wpływ zarówno na estetykę i aspekt funkcjonalny dekoracji. Im bardziej umarszczona firana, tym prezentuje się bardziej ekskluzywnie. Jednocześnie gęstsze umarszczenie przepuszcza mniej światła z zewnątrz, tak więc stosujemy je najczęściej po stronie południowej pomieszczenia.

Podobnie duże umarszczenie stosujemy w przypadku okna wychodzącego na dom sąsiada, czyjeś mieszkanie czy ulicę. Jeżeli chcemy zasłonić się przed niepożądanymi spojrzeniami , wybieramy gęściej marszczone firanki, tkaniny bardziej wzorzyste, o pełnej strukturze splotu. [więcej o typach umarszczenia]

Powyższe wytyczne to w miarę uniwersalne wskazówki, dzięki którym firanka wybrana do salonu będzie prezentować się dobrze i cieszyć oko swoim delikatnym pięknem. Nie jest to jednak w żadnym razie lista, która wyczerpuje całość zagadnienia związanego z doborem firan do tego najważniejszego pomieszczenia domu. Każdy salon jest bowiem inny, a uwzględnienie wszystkich niuansów (jak choćby wynikających z ustawienia mebli) – wykracza poza zakres tego artykułu. W przypadku bardziej skomplikowanych aranżacji pomieszczenia salonu zawsze warto skonsultować się z firmami profesjonalnie zajmującymi się dekoracjami okiennymi.

Małe salony, pokoje

W mniejszych salonach i pokojach lepiej będą się prezentować firanki o wzorach delikatnych niż mocno wzorzyste. Tkaniny o gęstych wzorach mogą przytłaczać tego rodzaju wnętrza. Do małych pokoi, kawalerek można zastosować firany o strukturze gładkiej z połyskiem, które dla odmiany optycznie powiększą nam pokój. Dobrym pomysłem na optyczne powiększenie małego okna jest zastosowanie firany szerszej niż szerokość okna w kompozycji z zasłonami.

Firanki do sypialni

Trudno sobie wyobrazić lepszą dekorację okienną dla sypialni, niż odpowiednio dobrana firana. Sypialnia to miejsce w którym chcemy czuć się komfortowo i wygodnie. Delikatne tkaniny firan wprowadzają nas w dobry nastrój, a gęste marszczenia i podłapania dodają efektu elegancji i intymności.

W sypialniach dobrze sprawdzają się firany o bogatszym marszczeniu, ale równocześnie subtelnych wzorach. Dla uzyskania bardziej romantycznego wyglądu firanka do sypialni może uroczo opadać na podłogę, tego typu firany szyjemy o około 10 – 15 cm dłuższe niż standardowo. Podobny efekt uzyskamy podpinając firanki po bokach, sypialnia nabierze wtedy bardziej delikatnego charakteru.

Jak najlepiej dobrać firanki do kuchni?

Kuchnia to pomieszczenie intensywnej pracy z produktami spożywczymi, dlatego dobór firanek do kuchni rządzi się swoimi specyficznymi prawami.

W przypadku okien umiejscowionych nad blatem kuchennym lub w pobliżu zlewozmywaka, warto wybrać firankę krótką, która nie przeszkadza przy szykowaniu posiłków lub zmywaniu. Typowym wyborem do kuchni są tzw. zazdrostki, ale coraz częściej stosujemy krótką firankę z delikatnym, ładnym wykończeniem dołu, komponującą się do całości kuchni. Ciągle jeszcze popularne są dedykowane wzory firan , tak zwane „wzory kuchenne”, ale moda na nie zdecydowanie już przemija. [alternatywa dla kuchni - rolety] W dzisiejszych czasach nasze kuchnie coraz częściej zmieniają się w salony kuchenne, połączone z jadalnią, modnym trendem staje się dekorowanie ich okien podobnie z pozostałymi w domu, jako elementu całości wnętrza. Zasady umarszczenia firanek w kuchni są bardzo podobne do tych, którymi kierujemy się w przypadku salonu.[więcej o typach umarszczenia]

Firanki na taras

Modnym trendem staje się dekorowanie tarasów i miejsc wypoczynku w ogrodzie tkaniną, która nadaje tym miejscom elegancji i subtelności. Firanka jest wprost stworzona do tej roli. Możemy nią przysłonić część tarasu i czuć się komfortowo, szczególnie gdy mamy w pobliżu dom sąsiada, a my potrzebujemy trochę prywatności. Doskonale sprawdzi się do tego zadania i jednocześnie nada miejscu elegancji, podkreśli charakter naszego tarasu, doda mu uroku i przytulności.

Więcej o umarszczeniu firan

Tak jak pisaliśmy wyżej, umarszczenie firan ma istotny wpływ na wygląd i funkcje użytkowe tej dekoracji okiennej. Najlepszym sposobem na eleganckie umarszczenie firany jest zastosowanie taśmy marszczącej, która ułoży nam firanę w równe fałdy. Jednocześnie zapewni stałe ułożenie szczególnych fałd oraz stylowe wykończenie góry firanki. Na rynku funkcjonuje wiele różnych taśm, układających firanę. Od ich wyboru zależy też ilość tkaniny jaką potrzebujemy dla wykonania gotowej firanki, taśmy bowiem układają materiał w fałdy i jego ilość potrzebna do wykonania kompozycji jest większa niż szerokość zajmowana przez upiętą, umarszczoną firanę. Jako typową proporcję umarszczenia firany przez taśmę należy przyjąć 1:2, co oznacza iż każdy 1 metr gotowej firany wymaga użycia 2m tkaniny firanowej. Umarszczenie 1:2 to najczęściej spotykane rozwiązanie, ale w razie potrzeb [h opisane wyżej] warto zastosować taśmę o gęstszym marszczeniu, 1:2,5 lub 1:3. Wybierając taśmę marszczącą warto zwrócić uwagę na wzór górnego wykończenia firany, jaki powstanie dzięki jej zastosowaniu. Wybór taśm jest duży, możliwości jest tu wiele…

Ostatnia uwaga w temacie marszczenia firan – nie ulegajmy pokusie stosowania proporcji mniejszych niż 1:1,7. Zapłacimy wtedy nieco mniej za wybraną tkaninę, jednak raczej nie będziemy zadowoleni z efektu estetycznego tak wykonanej firany.

Aplikacja do wizualizacji firan, zasłon, rolet i paneli na tle zdjęcia okna

Miło nam poinformować, że nasza aplikacja iDESCU została już umieszczona do pobrania zarówno dla telefonów z systemem Android jak i iOS. Pozwala ona na szybkie tworzenie wizualizacji zasłon, firan, rolet rzymskich czy paneli na tle zdjęcia własnego okna. Więcej o aplikacji w zakładce APP IDESCU oraz krótkim video prezentującym jej możliwości: "Jak korzystać z aplikacji iDESCU, zaprojektować i zamówić firany, zasłony, rolety"

Pobierz app iDESCU

Pobierz app iDESCU

Dzięki naszej bezpłatnej aplikacji

dobierzesz dekorację do swojego wnętrza, zobaczysz wszystko na zdjęciu własnego okna.


Sklep internetowy

Sklep internetowy

Nie potrzebujesz wizualizacji, wolisz kupować bardziej tradycyjnie? Zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Pobierz BEZPŁATNĄ app iDESCU i stwórz na ekranie smartfona swoją unikalną dekorację okienną.

To bardzo łatwe, robisz zdjęcie okna, aplikacja nałoży na nie zasłonę, firanę, roletę... I już widzisz, czy dany kolor pasuje do reszty pomieszczenia, czy dany wzór materiału komponuje się z innymi jego elementami.

Wizualizujesz, ale to nie wszystko, stworzone dekoracje możesz też u nas zamówić, uszyjemy je na wymiar i dostarczymy kurierem.

Wybór należy do Ciebie.

Pobierz APP iDESCU

Pobierz APP iDESCU

Sklep internetowy