Firanki na wykusz - iDESCU
Loading page icon iDESCU

Co to jest wykusz i jakie są jego zalety?

Co to jest wykusz i jakie są jego zalety?

W projektach budynków mieszkalnych coraz częściej można spotkać praktyczne i oryginalne rozwiązanie, jakim jest wykusz. Wykusz jest ciekawym pomysłem architektonicznym zewnętrznej bryły budynku, ale jednocześnie doskonale doświetla wnętrze pomieszczenia, optycznie je powiększa i stwarza wiele możliwości do jego ciekawej aranżacji. Może on mieć kształt prostokąta, wielokąta, a nawet półkola. Tę dodatkowa przestrzeń z wykuszem zwykle wykorzystuje się na jadalnię, salon, czy łazienkę.

Swoisty kształt wykuszu staje się ozdobą wnętrza samą w sobie. Czym jeszcze podkręcić ten i tak już oryginalny, zakątek naszego domu? Przede wszystkim należy zadbać o właściwe dobranie dekoracji okiennych. Przy użyciu odpowiednich rozwiązań aranżacji okien, wykusz może pełnić niezwykle ozdobną funkcję naszego domu, przytulnego zakątka, w którym będzie można spędzać miło czas z rodziną lub przyjaciółmi.

Jak dobrać firanki na wykusz, by podkreślić walory tej przestrzeni?

Szukając inspiracji na wykusz trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Istotne jest, jaki rodzaj pomieszczenia tam urządzamy. Być może chcemy stworzyć atmosferę intymności, by odgrodzić się od świata zewnętrznego? A może jest to miejsce aż nadto nasłonecznione? Lub może wyjątkowe miejsce, z którego najlepiej możemy podziwiać cały ogród?
Jeśli zdecydowaliśmy się na salon z wykuszem, to ważne jest, aby zachować spójność z elementami dekoracyjnymi już istniejącymi w danym wnętrzu oraz wystrojem innych okien.

Jeżeli będziemy chcieli przysłonić okno wykuszu tak aby, mieć więcej intymności, do wyboru mamy całą gamę rozwiązań. Możemy zastosować typowe rozwiązanie, z karniszem „łamanym” w każdym segmencie wykuszu i długą firanką upiętą od karnisza do podłogi. Firanka taka może też być podpięta na boki w finezyjny sposób i uwypuklać kształt wykuszu. Tego rodzaju aranżacja okien wykuszu jest w zasadzie zawsze modna i na czasie.

Jeśli zależy nam na wyeksponowaniu dekoracji znajdujących się na parapetach okiennych, np. kwiatów, figurek czy zdjęć i nie chcemy zasłaniać całego okna, wtedy dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie krótkich firanek. Przy krótkich firanach na wykusz możemy sobie pozwolić na wykorzystanie tkanin bardziej ozdobnych z haftami, perełkami czy firanek z kryształkami. Po tę propozycję można również sięgnąć na okna wykuszu, w którym urządzona jest kuchnia. Dodatkowe informacje o tym, jak dobierać firankę do wnętrza można znaleźć na naszym blogu pod linkiem: Jak dobrze dobrać firankę?

Bardzo eleganckim i jednocześnie funkcjonalnym rozwiązaniem na wykusz w domu, będzie ozdobienie okien roletami rzymskimi. Taka nowoczesna aranżacja wykuszu sprawdzi się nie tylko w salonie, ale i jadalni. Jeśli pomieszczenie jest dość duże, można zastosować w nim tkaniny w żywych barwach, jeżeli przestrzeń jest mniejsza warto sięgnąć po jasne kolory beże, kremy, biele, tak aby optycznie powiększyć pomieszczenie. Warto pamiętać, że kolorystka tkanin wiąże się ściśle ze stylem w jakim urządzamy nasz dom. Na przykład do stylu Hampton świetnie będą pasować barwy jasnego beżu, gołębiego-niebieskiego, natomiast w stylu Urban Jungle idealnie wkomponuje się zieleń. Przy wyborze aranżacji okiennych, szczególnie tych w wykuszu, najbezpieczniej jest sięgnąć po firany, rolety, czy zasłony szyte dokładnie pod wymiar.  Wykusz to specyficzne okna ułożone względem siebie pod różnymi kątami, dlatego warto uszyć kompozycję okienną dokładnie pasująca na nasze okna. Bogata gama wzorów, kolorów i faktur tkanin daje nieograniczone możliwości urządzenia wykuszu w domu.

Jeżeli zdecydujemy się na dekorację okna w postaci rolet rzymskich warto zastanowić się, czy nie zastosować też dodatkowo zasłon ozdobnych. Zasłony do salonu umieszczone po zewnętrznych stronach wykuszu doskonale optycznie powiększą pomieszczenie i nadadzą aranżacji szyku. Tkaniny w tego rodzaju aranżacjach okiennych (rolety rzymskie i zasłony) możemy w subtelny sposób łączyć, wykorzystywać zarówno zaciemniające materiały jak i delikatne przeźroczyste tkaniny firanowe.

Jak powiesić firanki na wykusz?

Wykusz to dość charakterystyczne ułożenie okien, które może wydawać się trudne do aranżacji dekoracjami tekstylnymi. Jednak przy możliwościach dzisiejszych zestawień karniszy lub odpowiednim dobraniu wzorów i materiałów dekoracji – eleganckie ozdobienie wykuszu nie stanowi żadnego problemu.

Zatem, na czym zawiesić firanę, zasłonę czy roletę w wykuszu? Skorzystać możemy z szyny, karniszy, czy mechanizmów do rolet.

Szyny montujemy na suficie i łączymy ze sobą w zależności od ilości ścian tworzących wykusz i pod kątem jakim się łączą ściany. Jeżeli nie chcemy, aby szyna była widoczna możemy ją ukryć pod tak zwaną blendą. Jest to inaczej listwa maskująca, która daje doskonały efekt, oprócz maskowania szyny, sprawia wrażenie jakby firany czy zasłony dyskretnie „wychodziły” prosto z sufitu.

Do przystrojenia okna firanami można wykorzystać także dobrze znany karnisz na wykusz, Montujemy go na suficie lub ścianie nad oknem i łączymy za pomocą łączników, które scalają karnisz na wykusz w jedną całość. To dzięki regulowanym łącznikom idealnie on wpasowuje się w kształt wykuszu.

Kolejną aranżacją okna z wykuszem są rolety rzymskie. Do zamocowania ich potrzebne są mechanizmy do rolet, umożliwiające ich podnoszenie i opuszczanie lub taśma rzep, jeżeli wybierzemy dekoracje okien roletami ozdobnymi, bez możliwości regulacji pozycji rolety. Więcej na temat montażu rolet rzymskich można przeczytać w naszym blogu "Rolety rzymskie-montaż bez wiercenia.”

Chcąc podkreślić unikalny charakter swojego domu warto zdecydować się na oryginalną i wyjątkową aranżacje miejsca jakim jest wykusz. Tym bardziej, że można urządzić je według różnorodnych stylów i pomysłów. Szukając inspiracji do wykuszu można sięgnąć po aranżacje nowoczesne, boho, czy glamour.  Wszystko zależy od gustu i upodobań klienta. Zapraszamy do naszych inspiracji - galerii zdjęć na stronie w zakładce INSPIRACJE

Aplikacja do zamawiania zasłon i firan

Miło nam poinformować, że nasza wyjątkowa aplikacja iDESCU została już umieszczona do pobrania zarówno dla telefonów z systemem Android jak i iOS. Pozwala ona na szybkie tworzenie wizualizacji zasłon, firan, rolet rzymskich czy paneli na tle zdjęcia własnego okna. Więcej o aplikacji w zakładce APP IDESCU oraz krótkim video prezentującym jej możliwości: "Jak korzystać z aplikacji iDESCU, zaprojektować i zamówić firany, zasłony, rolety"

Zapraszamy również do naszych salonów stacjonarnych w Ostrowie Wlkp. i Krotoszynie

Pobierz BEZPŁATNĄ app iDESCU i stwórz na ekranie smartfona swoją unikalną dekorację okienną.

To bardzo łatwe, robisz zdjęcie okna, aplikacja nałoży na nie zasłonę, firanę, roletę... I już widzisz, czy dany kolor pasuje do reszty pomieszczenia, czy dany wzór materiału komponuje się z innymi jego elementami.

Wizualizujesz, ale to nie wszystko, stworzone dekoracje możesz też u nas zamówić, uszyjemy je na wymiar i dostarczymy kurierem.

Wybór należy do Ciebie.

Pobierz

Pobierz